Platinum Sponsor

Platinum Sponsor - The Braint Tumour Charity

Gold Sponsors

Gold Sponsor - A Kids' Brain Tumor Cure Cancer Centre for Children - The Children's Hospital at Westmead Nothern Future Logo Gold Sponsor - Roche Telethon Adventurers Logo

Silver Sponsor

Silver Sponsor - Alder Hey Charity Children with Cancer UK logo Silver Sponsor - Cure Starts Now Foundation

Bronze Sponsors

The Amy Laura Fund Bronze Sponsor - Cern Foundation Bronze Sponsor - Childhood Brain Tumor Foundation Bronze Sponsor - Cureatrt Logo Cure Brain Cancer Foundation DF BCH Logo Cancer and Blood Disorders Center IronMatt Logo Bronze Sponsor - National Brain Tumor Society Logo Bronze Sponsor - The Pediatric Brain Tumor Foundation Medtronic - Further Together Phillips Logo Bronze Sponsor - Renishaw Robert Dawes Foundation Logo Tanner Seebaum Foundation

Other Sponsors

Exhibitors

Axial 3D Brainlab Gilead Logo Oncology News Logo Promed Logo

SIOPE BTG Meeting

SIOPE Logo

SIOP – Europe Brain Tumour Group Meeting

The SIOP meeting will take place on Saturday 11th and Sunday 12th June at the Convention Centre Liverpool.

PROGRAM
FRIDAY 10th June 18.30-20.00 Steering Committee Meeting Stefan Rutkowski Chaophraya Restaurant
Liverpool 1

 

SATURDAY 11th June
08.00-09.00

Training and Education Group Meeting

– Guirish Solanki

 Room 11C
09.00-10.30

Trial Specific Meetings –Session 1         

Phase 1 clinical trial in DIPG with oncolytic adenovirus 

-Dr Marta Alonso, Spain

 Room 11A
10.30 – 11.00 COFFEE  
11.00 – 13.00 Discipline Group Meetings  
 

Quality of Survival –

Gabi Calaminus, Mathilde Chevignard, Jenny Limond

Radiotherapy – Geert Janssens       

Neurosurgery – Marie van Veelen

Imaging – Shivaram Avula, Andrew Peet

MB/PNET Biology and Pathology– Steve Clifford, Stefan Pfister

HGG Biology-  Chris Jones  

 

Room 13
 

Room 10

Room 14

Room 7

Room 11C

Room 11A

 

13.00 – 14.00 LUNCH  

14.00-15.00

 

Trial Specific Meetings – Session 2
(Groups may wish to start Trial Specific Meeting before 1400)

Starts at 13.30: Pediatric Gliomatosis Cerebi (pedGC) Task Force Meeting (Dr Andres Morales, Spain)

 14.00 – 15.00: MEMMAT study meeting (Irene Slavc) 

 
Room 11A

 

 

Room 7

15.00 – 18.00 Tumour Specific Working Group Meetings  
 
  • MB/PNET – François Doz      
  • LGG – Netteke Schouten-van Meeteren
  • HGG – Christof Kramm
  • Ependymoma – Maura Massimino
  • Craniopharyngioma
    – Ute Bartels, Stephanie Puget
  • ATRT – Karsten Nysom
  • GCT – Thomas Czech

Room 11C
Room 13
Room 11A
Room 14
Room 7

Room 10
Room 6

18.30 – 23.30

SOCIAL EVENT – MARITIME MUSEUM LIVERPOOL
18.30 –
Museum Opens for Private Viewing of The Slavery Museum
19.15 –
Drinks Reception
20.00 –
Dinner
22.00 –
Dancing
23.30 –
Carriages

 

 

SUNDAY 12th June
08.30-10.15 Training and Discipline Group Presentations    Room 1C
 
  • Training and Education 
    (15 minutes + 5 minutes discussion)
  • Quality of Survival
    (15 minutes + 5 minutes discussion)
  • Radiotherapy
    (15 minutes + 5 minutes discussion)
  • Neurosurgery
    (15 minutes + 5 minutes discussion)
  • Imaging
    (15 minutes + 5 minutes discussion)
10.15 – 10.30 COFFEE  
10.30 – 12.30 Tumour Specific Working Group Presentations I Room 1C  
 
  • MB/PNET
    (20 minutes + 5 minutes discussion)
  • LGG
    (20 minutes + 5 minutes discussion)
  • HGG
    (20 minutes + 5 minutes discussion)
  • GCT
    (20 minutes + 5 minutes discussion)
  • Craniopharyngioma
    (15 minutes + 5 minutes discussion)
12.30 – 13.30 LUNCH  
13.30 – 14.30 Tumour Specific Working Group Presentations II Room 1C  
 
  • Ependymoma
    (20 minutes + 5 minutes discussion)
  • ATRT
    (20 minutes + 5 minutes discussion)
  • Choroid Plexus TU – N.N
    (5 minutes + 5 minutes discussion) 
14.30 – 16.00 BTG Business Meeting
-Stefan Rutkowski and Stefaan van Gool
 Room 1C
16.00 CLOSE